Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co má dítě umět před vstupem do MŠ

Co má vaše dítě umět před nástupem do MŠ Slavičín – Vlára

Chystá  se váš potomek na podzim do školky?
Přemýšlíte, co všechno by měl umět, ptáte se ostatních rodičů, ale stále si nejste úplně jistí?
Jaké dovednosti jsou ale vlastně pro nástup do mateřské školy důležité a bez kterých se malý školkáček neobejde?

 1. znát své jméno a příjmení, vědět a poznat svou značku ve školce
 2. samo si dojít na toaletu (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné; samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počůrá se)
 3. najíst se lžící a pít ze skleničky a hrníčku
 4. obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně); s tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci
 5. umýt si ruce, utřít si je do ručníku
 6. vysmrkat se a používat kapesník
 7. uklidit své věci, hračky a další
 8. bez problémů chodit po schodech

Další požadavky

 • Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit).
 • Důležitá je i určitá kázeň, respektive to, aby reagovalo na běžné pokyny učitelky a dalších dospělých osob v mateřské škole.
 • Fajn je, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje a potřebuje.
 • Je dobré, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin, nebylo vybíravé a stravu neodmítalo. Není přípustné, aby bylo v mateřské škole dítě nuceno do jídla. Pokud má vaše dítě problémy s jídlem i v domácím prostředí, nelze očekávat, že se to ihned ve školce naučí. Nějaký pokrok lze u dítěte postřehnou, ale většinou je to až po delší době, někdy i až v následujícím školním roce pravidelného pobytu v prostředí mateřské školy. Pokud paní učitelka zjistí, co nemá dítě rádo, tak s tím počítá.

A co dělat, když se dítě nenaučí vše včas?

Jje potřeba počítat s tím, že dítě se potřebné dovednosti nenaučí hned.
Určitě mnohé z nich již naprosto bez problémů zvládá, ale některé si asi ještě bude muset osvojit či upevnit. A čím dříve začnete vše dolaďovat, tím bude vaše dítě ve větší pohodě, až začne navštěvovat školku. A pokud se váš potomek nestačí něco naučit, anebo mu to prostě nepůjde tak, jak byste si představovali?
Určitě se tím nijak nestresujte a netlačte na něj, ale v úsilí a pravidelnosti při zvládání potřebných dovedností a návyků nepolevujte a dítěti neulevujte.  Pravidelností a postupem doby se to určitě naučí.
Důležité je, aby se dítě pokud možno do školky těšilo a nemělo jí hned od počátku spojenou s tím, že je nešika a že když se něco úplně nezvládá, tak ho tam nebudou chtít.

Přejeme vám hodně štěstí a hlavně trpělivosti :-)